Serwis maxprograms.pl używa plików cookies, więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce plików cookies
REKLAMA
Elitarna loza szydercw
 • Plików:
 • Kategorii:
 • Osób online:
 • Odsłon dzisiaj:
 • Twój adres IP:
 • 2448
 • 293
 • 6
 • 11394
 • 34.204.193.85
 • Windows:
 • Linux:
 • Mac:
 • Pocket PC:
 • GSM:
 • 1013
 • 432
 • 369
 • 510
 • 124
nowości z działu Pocket PC

Strona główna / Pocket pc / Artykuły / Recenzja HTC UNIVERSAL/SPV M5000/QTEK 9000Recenzja HTC UNIVERSAL/SPV M5000/QTEK 9000

dział: Pocket PC, dodane 26-04-2007 przez DiBi

 

REKLAMA

1. Wygląd, bateria, dane techniczne.SPV M5000 na pierwszy rzut oka wydaje się dużym, solidnie wykonanym palmtopem, składanym jak laptop. Osoby które po raz pierwszy go widziały nie mogły wyjść z zachwytu. Niestety zawsze jednym z pierwszych pytań było: "Ile to ma pamięci?", na co ze wstydem musiałem odpowiadać: "40 MB...". Faktycznie jak na urządzenie, które ma być telefonem, odtwarzaczem muzyki, filmów, konsolą do gier czy też tabletem internetowym to zdecydowanie za mało... Zwłaszcza iż w oryginalnym zestawie zabrakło karty pamięci. Czy SPV M5000 spełnia wyżej wymienione funkcje? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Oto jego najważniejsze dane techniczne:
Sieci: UMTS / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900
Data premiery: sierpień 2005
Wymiary: 127 x 81 x 25 mm
Waga: 285 g
Wyświetlacz: TFT 65000 kol. (dotykowy), 73 x 55 mm
Rozdzielczość wyświetlacza: VGA 640x480
Pamięć: 128MB ROM, 64MB RAM, około 40MB dostępnej dla użytkownika
Procesor: Intel Bulverde 520 MHz processor
GPRS: tak (32-48 kbps)
HSCSD: nie
EDGE: nie
3G: tak (384 kbps)
WLAN: tak, 802.11b
Bluetooth: tak v1.2
IrDA: tak
USB: miniUSB
Aparat: 1,3 MPx
Aparat do wideorozmów: VGA
Bateria: Li-Ion 1620 mAh
Czas czuwania: do 250 godzin
Czas rozmów: do 8 godzin

W zestawie powinny znajdować się następujące rzeczy:
- SPV M5000 z baterią 1620 mAh
- Ładowarka
- 2 rysiki
- Kabel USB
- Skórzana kabura
- Słuchawki stereo/zestaw słuchawkowy
- Płyta CD z Windows Mobile i Active Sync
- Obszerna instrukcja obsługi
- PudłoTelefon jest solidnie wykonany. Jedynym miejscem, gdzie można zauważyć delikatne skrzypienie jest port podczerwieni. Jest odczuwalne tylko gdy zamykamy lub otwieramy wyświetlacz. Należy zwrócić uwagę na duże wymiary oraz sporą wagę. Przeszkadza to w jego noszeniu w niektórych ubraniach.


Mechanizm zamykania wyświetlacza działa bardzo dobrze. Możemy ustawić go pod wygodnym dla nas kątem, bez obaw, że sam się domknie. Po dwóch miesiącach użytkowania niestety zauważyłem, iż śrubka mocująca wyświetlacz odkręca się i robią się duże luzy. Możliwe, ze jest to wada tylko mojego egzemplarzu, gdyż kupiony był jako używany. W tym wypadku plusem jest bardzo łatwy dostęp do w/w śrubki.


Góra wykonana jest częściowo z metalu. Nie jest to trafne rozwiązanie. Bardzo łatwo mogą się tam pojawić wgniecenia, co stało się w moim wypadku od obijania w kieszeni.Od spodu telefonu znajduje się aparat 1.3 MPx oraz dioda LED. Po prawej stronie umieszczone są głośniki STEREO, przyciski aparatu, podświetlenia ekranu i notatek głosowych oraz port podczerwieni i suwak głośności. Naprzeciwko wejście mini USB na ładowarkę, gniazdo JACK 3,5mm na słuchawki i przycisk reset. Nieco wyżej jedna z dwóch par słuchawek do odbierania połączeń (druga para jest razem z klawiatura QWERTY). U dołu gniazdo rozszerzeń oraz przycisk włączania.Wejście na rysik po drugiej stronie. Jest ono zdecydowanie za luźne. Można mieć wrażenie, ze w ogóle nie spełnia swojej roli. Na szczęście w rzeczywistości szanse na samodzielne wypadniecie rysika są niemal zerowe, ale zobowiązuje to do ostrożności podczas wyciągania urządzenia z kieszeni.Prace sygnalizują 2 migające diody. Jedna ma kolor zielony i sygnalizuje funkcje GSM oraz proces ładowania. Kiedy mamy nieodebrane połączenie lub nowego sms'a, zacznie migać w kolorze pomarańczowym. Podobnie w trakcie ładowania lub kiedy mamy słabą baterie. Druga dioda świeci na niebiesko gdy mamy włączoną funkcje bluetooth, lub zielono gdy aktywne jest WiFi.Klawiatura jest w układzie QWERTY. Są oddzielne klawisze z liczbami. U góry mamy dodatkowo wcześniej wymieniona parę słuchawek do odbierania połączeń, 2 softkey'e oraz przyciski wideorozmów i książki telefonicznej. Użytkowanie jej jest bardzo wygodne. Pozwala szybko i sprawnie pisać tekst. Za pomocą klawisza SYM, umieszczonego obok spacji będziemy mogli pisać np. polskie znaki. Podświetlenie włącza się samo, gdy jest słabe światło. Czujnik odpowiedzialny za ta funkcje reaguje kiedy trzeba. Jego kolor jest zależny od wersji telefonu. Podświetla mocno i równomiernie wszystkie przyciski.
Bateria w telefonie ma pojemność 1620 mAh. Mimo energooszczędnych ustawień, przy słuchaniu około 30-60 minut muzyki na słuchawkach, kilkunastu minut gier oraz paru sms'ów i ogólnego korzystania z zainstalowanych aplikacji, starczała na zaledwie jeden dzień, w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż musiałem ładować ją każdej nocy. Przy bardzo niewielkim korzystaniu z palmtopa zapewniła energię na 2,5 dnia. Najwięcej energii zużywa WiFi oraz wyświetlacz. Przy oglądaniu filmu, lub surfowaniu po Internecie najlepiej żeby telefon był podłączony do ładowarki, gdyż w takim przypadku rozładuje się po zaledwie kilku godzinach pracy.
Czas ładowania z uwagi na pojemność baterii jest dosyć duży. Wynosi około 2,5 godziny.

2. Łączność.
SPV M5000 jak wcześniej pisałem jest także telefonem. Korzystanie z ustawień GSM, i innych powiązanych z funkcja komórki wymaga trochę przyzwyczajenia dla osób nie obeznanych z Windows Mobile. Są one inaczej rozmieszczone po menu niż w telefonach bez systemu.
Pisanie wiadomości jest bardzo wygodne. Do dyspozycji mamy kilka możliwości wprowadzania tekstu. Możemy wklepywać literki za pomocą klawiatury QWERTY, klawiatury ekranowej lub pisząc ręcznie za pomocą rysika. Z tym ostatnim różnie bywa. Trzeba używać wyraźnego pisma aby dobrze odczytało znaki. W nowych wersjach oprogramowania zauważyłem znaczną poprawę rozpoznawania. Jest funkcja sprawdzania pisowni i gramatyki. Niestety obsługuje tylko język w jakim mamy oprogramowanie.Pamięć na wiadomości jest ograniczona pamięcią telefonu, jak w innych urządzeniach z Windows Mobile. Oczywiście są raporty doręczeń. Przemieszczanie się pomiędzy skrzynkami lub typami wiadomości jest w postaci drzewa folderów. Katalogi można modyfikować i tworzyć nowe, aby następnie przenosić tam wybrane sms'y.


Połączenia głosowe są na dosyć wysokim poziomie. Dźwięk jest czysty i w miarę głośny. Zapewne niektórzy mogą mieć wątpliwości czy w wypadku zamknięcia ekranu do środka trzeba go otwierać aby odebrać nadchodzące połączenie? Otóż nie ma takiej konieczności. Jest drugi głośnik w którym możemy słuchać rozmów kiedy palmtop jest zamknięty. Odbieramy wtedy przyciskami słuchawek opisanymi na początku. W historii połączeń zapisywane są wszystkie połączenia, bez względu na ich ilość. Kiedy jeden numer dzwonił do nas kilka razy, zapamiętywane są wszystkie daty i godziny kiedy miało to miejsce.
Ciekawostką tutaj, jest możliwość zainstalowania aplikacji, która będzie nam automatycznie blokowała niechciane połączenia lub sms-y. Jedna z nich jest np. "MagiCall". Wystarczy iż wpiszemy odpowiednie numery i wybierzemy jedną z dostępnych funkcji jak odrzucenie lub wyciszenie dzwonka w przypadku gdy ta osoba będzie się chciała z nami skontaktować. Książka telefoniczna jest prosta i rozbudowana.Bluetooth jest w wersji 1.2. Posiada wbudowany moduł A2DP (bezprzewodowe słuchanie muzyki STEREO). W trakcie testu słuchawek bezprzewodowych STEREO, muzyka była przerywana z powodu baterii. Nie mogę więc nic napisać na ten temat. W wersji oprogramowania które w chwili pisania tego testu posiadałem, była możliwość drukowania również przy pomocy tego łącza. Jeżeli takiej opcji nie ma, istnieją programy, które udostępniają taką funkcje.


WiFi jest w wersji 802.11b. Nowsze palmtopy wyposażone są juz w wersje 802.11g, jednak do przeglądania stron lub ściągania niewielkich plików szybkość jest w zupełności wystarczająca. Wbudowana przeglądarka Internet Explorer jest nieco wolniejsza od mobilnej wersji Opery.
W trakcie skanowania sieci WLAN przy pomocy zwykłego oprogramowania można zauważyć iż łącze to ma kiepski zasięg. Czasami ciężko było znaleźć sieć będąc pod oknem domowego punktu dostępowego, znajdującego się na drugim piętrze. Przy korzystaniu z aplikacji WiFiFoFum nawet dosyć odlegle sieci były znajdowane. Widać tutaj wyraźną różnicę w stosunku do systemowego programu. Niestety WiFiFoFum tylko wyszukuje punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu oraz tworzy radar z sieciami, jednak nie pozwala się z nimi łączyć...
Gdy juz połączymy się z Internetem, wszystko chodzi jak powinno: szybko i sprawnie. Strony możemy przeglądać poziomo lub pionowo na dużym wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i tak jak w tym przypadku. Jak wcześniej wspomniałem bateria niknie w zastraszającym tempie. W pełni naładowana starczy maksymalnie na kilka godzin surfowania po Internecie.
3. Multimedia
Muzyka odtwarzana w SPV M5000 jest na wysokim poziomie. Standartowo do jej odtwarzania mamy mobilną wersję Windows Media Player'a. Program jest raczej mało rozbudowany i nie oferuje zbyt wiele. Zabrakło chociażby equalizer'a. Moim zdaniem chodzi tutaj o to aby po prostu był prosty w obsłudze. Na szczęście istnieje wiele odtwarzaczy muzyki, oferujących wiele większe możliwości.
Dołączone do zestawu słuchawki są bardzo dobrej jakości i spełniają też rolę zestawu słuchawkowego. Głośność powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających. Jest w nich bardzo fajny pilot do odbierania połączeń oraz regulowania głośności słuchanych dźwięków. Nie da się nim jednak całkowicie wyciszyć... Jeśli damy na najniższy poziom to muzyka będzie słyszalna.
Wbudowane głośniki STEREO zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Ich głośność jest naprawdę wysoka. Bez problemów wypełnimy dźwiękami cały pokój. Jakość również jest niezła. ¦wietnie spełniają swoją rolę w filmach oraz grach.Wideo jest odtwarzane bez jakichkolwiek problemów. Wyświetlacz o rozdzielczości VGA i procesor taktowany częstotliwością 520 MHz zapewniają świetną jakość obrazu. W niektórych momentach brakuje jednak kolorów.. 65000 to zdecydowanie za mało jak na urządzenie tego typu. Z drugiej jednak strony aż strach pomyśleć co by było z baterią gdyby miał więcej barw. W innych serwisach możemy przeczytać, że procesor jest mało wydajny. W rzeczywistości nie ma mowy o jakimkolwiek zacięciu się filmu. Nie trzeba nic konwertować, wszystko i tak zostanie płynnie odtworzone. W razie potrzeby można go podkręcić za pomocą programu XCPUScalar do 624 MHz. Zapewnia wtedy lepszą wydajność niż normalnie.
Oryginalnie zainstalowane gry to kulki oraz karty. W Internecie jest mnóstwo zaawansowanych graficznie i fabularnie gier. Potrafią one zajmować nawet kilkaset MB! Grafika 3D w testowanych u mnie grach była bardzo płynna. Ciekawych efektów dodawał dźwięk STEREO na głośnikach. Dostępne są emulatory takich konsol jak Playstation czy Gameboy. Zagramy dzięki nim np. w GTA II.
Na początku tego testu zadałem pytanie czy SPV M5000 spełnia m.in. role konsoli do gier. W tym miejscu musze jasno stwierdzić ze nie... Otóż mimo iż jakość grafiki jest bardzo dobra, to grywalność po prostu beznadziejna. Tak naprawdę możemy użyć do sterowania tylko i wyłącznie położonego pod wyświetlaczem bardzo niewygodnego joypada. Ewentualnie 3 bocznych przycisków, pod warunkiem że gra je wykryje. O używaniu do nawigacji klawiatury praktycznie nie ma mowy. Mało produkcji potrafi ją rozpoznać, a jeśli nawet to nie każda ma tryb poziomy ekranu. Pozostaje nam grac w gry obsługiwane za pomocą rysika, lub mało dynamiczne gdzie wystarczy zaledwie kilka klawiszy.
4. Aparat
Pierwszy aparat ma rozdzielczość 1,3 MPx z interpolacją do 2 MPx i 4x zoomem cyfrowym, a drugi do wideorozmów to VGA. Ich jakość jest bardzo przeciętna. Nie potrafią rozbić mocnego światła i w miejscach gdzie takowe jest, powstaje biała plama. Obok głównego aparatu znajduje się dioda LED która mocno świeci, dzięki czemu może służyć jako latarka lub do doświetlenia zdjęć. Do wyboru mamy sporo ustawień. Rozmiar zdjęcia: small (160x120), medium (320x240), large (640x480), 1M (1280x1024), 2M (1600x1280). Format: BMP lub JPEG. Tryb robienia zdjęć: photo, video, MMS video, contacts picture, picture theme (zdjęcia z ramkami), panorama, sport (zdjęcia robione na raz, do 30 za jednym naciśnięciem) oraz burst. Rodzaj oświetlenia: auto, daylight, incadescent, fluorescent, night. Kolor zdjęcia: grayscale, sepia, cool, negative.
Oto przykładowe zdjęcia wykonane aparatem:

- bez interpolacji (zdjęcie ostatnie wykonane zostało w całkowitej ciemności z włączoną diodą LED):
- z interpolacją
Kamera do kręcenia wideo wypada trochę lepiej. Szybkość nagrywania wynosi kilkanaście kl/s przy dobrym świetle. Gdy jest słabe, jakość gwałtownie spada. Maksymalna rozdzielczość to QVGA. W przypadku kamery mamy takie same ustawienia jak w aparacie, z wyjątkiem formatu: MPEG-4 lub AVI. Rozmiary to: small (128x96), medium (176x144), large (320x240). Istnieje aplikacja o nazwie CoolCamera, która pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości sprzętowych urządzenia w celu uzyskania jak najlepszej jakości. Przy jej użyciu można zauważyć niewielką poprawę, jednak nie zmienia to znacząco jakości.
Przykładowy film można pobrać tutaj

5. Akcesoria
W celu powiększenia zestawu możemy dokupić wiele akcesoriów. Należą do nich m.in. karty rozszerzeń SDIO, odbiorniki GPS lub bezprzewodowe słuchawki STEREO bluetooth.
Ja miałem okazję zakupić bardzo fajny pokrowiec typu crystal. Jest to idealnie dopasowana dodatkowa, dwuczęściowa obudowa z gumy ochraniająca urządzenie. W przeciwieństwie do kabury dołączonej oryginalnie w zestawie nie powiększa on rozmiarów PDA i pozwala na korzystanie z jego funkcji. Polecam każdemu kto ma możliwość jego kupna.

6. Podsumowanie
SPV M5000 jest bardzo ciekawym połączeniem palmtopa z telefonem. Jego konstrukcja przyciąga uwagę i w przyszłości, jeśli ulegnie miniaturyzacji może stać się wzorem dla innych urządzeń tego typu. Mimo kilku niedociągnięć polecam go wszystkim którym nie przeszkadzają jego gabaryty.

Plusy:
+ Ciekawa konstrukcja
+ Duży wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości
+ Bardzo dobra jakość muzyki
+ Głośniki STEREO
+ Klawiatura QWERTY
+ Bluetooth /IrDa /WiFi


Minusy:
- Wielkość
- Waga
- Słaba bateria
- Słaba jakość zdjęć i nagrywanych filmów
- Brak karty pamięci w zestawie
- Brak EDGEWybierz kolor: